جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  13/12/1402
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > ضرب المثل

هيهات، هيهات
گروه: ضرب المثل

عبارت بالا كه جنبه افسوس و ندامت دارد هنگامي به كار برده مي شود كه از انجام كاري نادم و متاسف شده باشند و يا بخواهند كسي را از ارتكاب به اعمال غير معقول كه ناشي از علت جهالت يا جواني است بر حذر دارند.
عبارت بالا كه جنبه افسوس و ندامت دارد هنگامي به كار برده مي شود كه از آيه 36 از سوره مباركه المومنون است كه پس از شرح مقدمه اي به عبارت:
هيهات، هيهات لما توعدون ختم مي شود. خداي تعالي در اين سوره از قرآن كريم پس از آنكه از كيفيت خلقت بشر به وسيله نطفه و علقه ( خون منعقد شده) و گوشت و استخوان بحث مي كند و آيه فتبارك الله احسن الخالقين را با خلقت زيباي آدمي نازل مي فرمايد آن گاه راه سعادت و درستكاري را از رهگذر طاعت و تسليم و توحيد و فروتني و انجام فرايض موضوعه مي آموزد و با ارسال مثل از طوفان نوح و ساير گرفتاريهايي كه دامنگير اقوام ضاله نظير ثمود و عاد و لوط و... شده است آدمي را از طريق شرك و ضلالت برحذر مي دارد و جداً نهي مي كند كه جز خداي يگانه را پرستش نكند و از صراط مستقيم توحيد و يكتاپرستي منحرف نشود: اعبدوالله مالكم من اله غيره افلاتتقون، آيه 24. زيرا از اصنام چوبي و بتهاي سنگي و بشر ضعيف و زبون نظير فرعون كاري ساخته نيست تا خدايي كنند و نياز مخلوق را از هر حيث برآورند.

   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837