جستجو براي:  در 
صفحه کلید فارسی
پ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 Back Space
ض ص ث ق ف غ ع ه خ ح ج چ
ش س ي ب ل ا ت ن م ك گ
ظ ط ز ر ذ د ء و . , ژ
       جستجوی پیشرفته کتاب
  01/02/1403
نویسندگان   ناشران   بانک کتاب   فروشگاه
 
 
مدیریت مقالات > راهنماي سايت

كارنامه شركت گسترش فرهنگ رايانه اي كتاب iketab
گروه: راهنماي سايت
نویسنده: حسين مقدم

شركت " گسترش فرهنگ رايانه اي كتاب " در سال ۱۳۸۰ تأسيس شد. هدف كلي از تأسيس شركت، گسترش فرهنگ كتابخواني از طريق اطلاع رساني سريع، وسيع و سازمان يافته و تهيه آسان كتاب بود.

از نظر مديريت سايت، جامعه كتابخوان ايران سال ها در آرزوي دستيابي به اطلاعات سريع و دقيق كتاب به سر مي برد و ايجاد سايت iketab گامي موثر و كارا و مطابق با علم روز ارزيابي مي شد.

در بسياي از كشورهاي پيشرفته سايت هاي اينترنتي مربوط به حوزه كتاب و محصولات فرهنگي به اين آرزوي ديرينه قشر كتابخوان كشور مطبوع خود جامه عمل پوشانده بودند (مانند AMAZOM يا B&N و ...) و اينك زمان آن فرا رسيده بود كه چنين قدمي براي اعتلاي فرهنگي ايران و ايرانيان نيز براشته شود.

شركت توسط سرمايه خصوصي و به كمك و مديريت جمعي از دوستداران كتاب سازمان يافت و در نهايت بدون حمايت مالي در مدت اندکی به يكي از بزرگترين و به روزترين سايت هاي اطلاع رساني كتاب تبديل شد.

بسياري از سياست گذاري هاي بديع و نوين شركت جنبه آزمون و خطا داشت و بر پايه مشكلات خود مديران و دست اندركاران سايت ( به عنوان اشخاصي كتابخوان) طراحي و اجرا شد.

برطبق چنين سياست هايي نياز جامعه فرهنگي ايران تنها با يك بانك اطلاعاتي برآورده نمي شد زيرا خوانندگان كتاب همچنان از محتوي و موضوع كتب منتشره در موضوعات عمومي يا تخصصي مورد علاقه خود بي خبر مي ماندند. به همين دليل قرارگرفتن كل مطالب و مشخصات مربوط به كتاب (اعم از عكس جلد ـ نويسنده و مترجم ـ خلاصه اي از مطالب كتاب ـ قيمت ـ ناشر و ...) در دستور كار شركت قرارگرفت و در حال حاضر بيش از ۶۵۰ ناشر فعال كشور كارنامه نشر خود را مطابق با استانداردهاي يادشده در سايت iketab به علاقمندان كتاب و كتابخواني معرفي مي كنند.

كاربران سايت چه از طريق ناشرين (كه هريك صفحه مجزاي خود را در سايت دارا مي باشند) يا از طريق عنوان موضوع كتاب (علمي ـ دانشگاهي ـ ادبيات ـ سياسي و ...) مي توانند با كارنامه ناشرين فعال كشور آشنا شوند از موضوعات و محتواي كتاب هاي منتشر شده در ماه مطلع گردند و حتي با كتاب هاي پرفروش ايران و جهان آشنا شوند.

هدف و مقصود طراحان سايت دسترسي آسان كاربران به اطلاعات كتاب بوده و كاربران از طريق گزينه هاي مختلف مي توانند به اطلاعات كتاب دسترسي پيدا كنند.

يكي از بزرگترين مشكلات حوزه فرهنگي ، علم تبليغات مناسب و گسترده است. محصولات فرهنگي نيز احتياج به تبليغ براي جلب و جذب مخاطبان خود را دارند هر چند همه اهل فرهنگ مي پذيرند كه فاكتورها و معيارهاي اين تبليغات از تبليغات كالاهاي تجاري و خدماتي كاملاً جداست!

تبليغات صحيح و در عين حال جذاب براي كتاب از دغدغه هاي مهم و ريشه اي مديريت سايت iketab محسوب مي شد و مي شود چرا كه در اين مورد گويا ما با مشكل پارادوكس همپل يا عدم تعيين نسبي روبرو هستيم و افزودن به هريك از طرفين معادله بالانس و ميزان طرف ديگر را برهم خواهد زد.

در نظر داشتن اهداف فرهنگي راه را برتبليغات تجاري مي بندد و مطرود كردن تبليغات تجاري، ادامه حيات هر موسسه اي را غيرممكن مي سازد، در اين ضميمه بحث ها و مطالعات فراواني انجام شده و شايد به فرموده كبركگارد (فيلسوف شهير دانماركي) تنها در بستر مرگ اين تضاد به پايان برسد.

از آنجا كه در ميدان عمل ذهن و نظريه هاي برخواسته از آن تعديل و اصلاح مي شود مديريت سايت نيز سرانجام تصميم گرفت تا از اهرم هاي خاص خود براي جلب مخاطبين سود ببرد. هرچند كه بايد سايت را در اين پايه بسيار محافظه كار قلمداد كرد زيرا اغلب اين اهرم ها خود برخواسته از حوزه كتاب و فرهنگ غني ايران و ايران زمين هستند.

بخش هاي فولكلور ـ ضرب المثل ها ـ آشنايي با جوايز بين المللي كتاب و ادبيات و ... به همين منظور بر روي سايت قرارگرفته و بخش قابل توجهي از يكصد و بيست هزار صفحه الكترونيكي سايت را تشكيل مي دهد و هر روز بر مطالب آن از جنبه هاي كمي و كيفي افزوده مي شود.

شاهنامه و داستان هايش در بخش جداگانه سامان يافت و تاريخچه كاملي از مكاتب ادبي ـ فلسفي و روانشناسي در اختيار كاربران قرارگرفت. زندگينامه و مشخصات نويسندگان برجسته داخلي و خارجي مانند مجموعه اي مرجع درآمد همچنان كه ملاحظه مي شود، تمام بخش هاي فوق تنها جنبه تبليغاتي و سرگرمي نداشته و خود موضوعي جدا در مورد اطلاع رساني فرهنگي و افزايش سطح آگاهي كاربران است، زيرا اغلب كاربران اينترنتي در سنين جواني و بخصوص نوجواني قرار دارند و آشنايي با مطالب پايه اي و مرجع (مانند بخش هاي نام برده) جدا از راهكار جذب و تبليغات مي تواند بسيار مفيد و آموزنده باشد و راه را براي گسترش مطالعه و افزايش آگاهي و شناخت نسل جديد بگشايد و اين خود يك نياز روز براي جامعه در حال گذاري است كه جوانان درصد غالب و قاطعي را در آن به خود اختصاص داده اند و در معرفي خطر سيل عظيم تهاجم فرهنگي از طريق ابزار مشابه مي باشند ( اينترنت ـ ماهواره و ...) بالطبع براي مقابله با اين سيل بنيان كن بايد از ابزار روز استفاده شود.

همگام با فعاليت هاي روز افزون داخلي، به واسطه قرارداد رسمي مديريت سايت با شركت amazon تحريم فرهنگي ايران شكسته شد و امكان معرفي كتاب هاي ناشرين ايراني بر روي سايت هاي بين المللي برقرار گرديد و نام ناشرين ايراني در كنار مطرح ترين ناشرين جهان جاي گرفت.

تنوع موضوعي در iketab همواره مد نظر بوده و طيف بسيار متنوع موضعي درميان ۶۵۰ ناشر برگزيده ديده مي شود و تخصصي شدن موضوعات نيز در دست بررسي است تا در نهايت iketab به صورت بانك اطلاعاتي مصور ناشرين ايران درآيد و كارنامه نشر ايران با مشخصات كامل در اختيار كاربران قرارگيرد.

گسترش فعاليت سايت در حيطه ناشرين الكترونيك و حضور فعال در ۴ دوره نمايشگاه بين المللي كتاب تهران " شركت گسترش فرهنگ رايانه اي كتاب " را به عنوان نماينده رسمي سايت amazon و نماينده ۶۵۰ ناشر فعال و برگزيده كشور به علاقمندان شناساند و گام محكم ديگري براي افزايش وجهه سايت و پاسخي در خور به نياز رو به رشد اطلاع رساني اينترنتي درحوزه كتاب را به نمايش گذاشت.

Iketab پاسخگويي بخشي از نياز جامعه كتابخوان را به عهده گرفته است و در نهايت به آرزوي ديرينه علاقمندان به كتاب جامه عمل خواهد پوشاند.

انشاءا...

قسمت قبل   
راهنماي سايت
كتاب
مقالات
پيش از مرگ بايد خواند
گزارشات
جان کلام
نقد و ادبيات
تاريخ سينما
شاهنامه خوانی
داستان های کوتاه
امثال و ادبيات كهن
افسانه ها و فرهنگ توده
آی کتاب پلی است بین پدیدآورندگان
کتاب و خوانندگان آثارشان
پیگیری و سفارش تلفنی
88140837